Yacht Klub Polski Bielsko    Poradnik
Kursy Ośrodki Morze Co wybrać z oferty
Szkolenia ISSA Port Kozin Mazury Jak się zapisać?
Rejsy Ośrodek Tresna Jez. Żywieckie Co zabrać na łódkę
Kalendarz szkoleń Sprzęt pływający Jak dojechać
Gadżety Imprezy Poznaj naszą kadrę
"

Wiosenny kurs weekendowy na patent żeglarza

         Nasz wiosenny kurs weekendowy to niewątpliwie najpopularniejszy sposób zdobycia patentu żeglarza jachtowego. Jego atutami są bardzo dogodna forma i jednocześnie niska cena. Odbywa się on w formie sobotnich i niedzielnych spotkań, podczas których odbywa się pływanie oraz wykłady. Polecany dla osób, które nie mają możliwości poświęcenia dwóch tygodni ciągiem na szkolenie. Zdobywasz patent wiosną i przez całe lato możesz samodzielnie żeglować do woli!

Program
Kurs wiosenny rozpoczyna się początkiem maja i obejmuje pływanie w długi weekend oraz kolejne weekendy maja i początku czerwca. Zakończony jest egzaminem na patent żeglarza, który odbywa się w ostatni dzień kursu - zazwyczaj pierwszy lub drugi weekend czerwca. Szkolenie obejmuje zajęcia praktyczne na jachtach oraz wykłady. Program kursu na bieżąco jest dostosowywany do warunków pogodowych oraz tempa nauki uczestników kursu. Standardowy dzień kursu rozpoczyna się około 10 rano, kursanci spotykają się z instruktorami, przygotowują jachty i wychodzą na wodę, gdzie ćwiczą manewry i uczą się sztuki żeglowania. O wczesnych godzinach popołudniowych następuje przerwa na obiad i ewentualny wykład. Później rozpoczyna się pływanie popołudniowe, które trwa do około 17, zależnie od sił i pogody. Jeśli chcesz poznać wymagania do egzaminu, zapraszamy do działu "Pliki do pobrania"!

Uczestnicy
W naszym kursie może uczestniczyć każdy chętny, który tylko ukończył 12 rok życia. Nie potrzebne mu żadne wstępne uprawnienia, bądź umiejętności, wystarczy szczera chęć żeglowania, my zajmiemy się resztą! W kursach weekendowych prócz licznej młodzieży szkolnej i studenckiej uczestniczy wiele osób starszych, pracujących, dla których forma weekendowa jest jedyną możliwością zdobycia patentu. Chcesz? Zapraszamy!

Kadra
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę instruktorską opartą wyłącznie na członkach Klubu. Jest to wyróżnik, który zapewnia wysoki poziom szkolenia. Będą szkolić Cię ludzie, którzy całe swe życie poświęcają żaglom! Na każdy jacht przypada jeden instruktor, który szkoli załogę składającą się z 5-12 osób. Większość naszych instruktorów to ludzie młodzi, często jeszcze studenci, którzy oprócz profesjonalizmu zapewniają dobrą atmosferę. Jeśli chcesz ich zobaczyć odwiedź stronę "Poznaj naszą kadrę"

Jachty
Szkolenie w Tresnej odbywa się na naszym klubowym sprzęcie, obejmuje pływanie na jachtach typowo szkoleniowych typu Wielki Trener oraz Longbot oraz na jachtach kabinowych typu Nefryt.

Zakwaterowanie i wyżywienie
Cena kursu nie obejmuje zakwaterowania, większość uczestników codziennie dojeżdża samochodem (posiadamy własny bezpłatny parking), bądź PKSem. Istnieje możliwość darmowego rozbicia namiotu, można również wynająć domek letniskowy na terenie naszego ośrodka w cenie jak dla członka Klubu.

Cena kursu nie obejmuje wyżywienia, jednak polecamy Tawernę na terenie ośrodka, która oferuje spory asortyment ciepłych posiłków. Polecamy również zaopatrzenie się we własny suchy prowiant na czas pływania.

Dojazd
Najlepiej dojeżdżać samochodem (posiadamy własny parking - dla kursantów za darmo), wygodne jest także połączenie PKSem do Czernichowa. Zobacz szczegóły w naszym poradniku!

Uprawnienia
Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych:
  1. po wodach śródlądowych;
  2. o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
Egzamin
Patent żeglarza jachtowego uzyskuje osoba, która:
  1. ukończyła 14. rok życia;
  2. zdała egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności.
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej - żeby uzyskać stopień obie części należy zakończyć wynikiem pozytywnym. Część teoretyczna egzaminu ma formę pisemnego testu z 75 pytaniami jednokrotnego wyboru. Egzaminowany ma 90 minut na udzielenie odpowiedzi. By zdać część teoretyczną trzeba odpowiedzieć pozytywnie na co najmniej 65 pytań. Część praktyczna egzaminu obejmuje wykonanie wybranych przez komisję manewrów jachtem pod żaglami oraz na silniku. By zdać tę część egzaminu trzeba wykonać prawidłowo wszystkie elementy wskazane przez egzaminatora. Dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu.

Opłaty związane z egzaminem
Opłata pełna Opłata ulgowa*
Przeprowadzenie egzaminu na patent żeglarza jachtowego 250 zł 125 zł
Wydanie patentu żeglarza jachtowego 50 zł 25 zł

*W przypadku uczniów i studentów w wieku do 26 lat powyższe opłaty podlegają obniżeniu o 50%. Warunkiem skorzystania z ulgi jest przedstawienie dokumentu uprawniającego do ulgi - legitymacji szkolnej/studenckiej.

Opłatę za egzamin wnosi się w dniu egzaminu na rzecz Komisji Egzaminacyjnej.

Wydawanie patentów
Osobom które zdały egzamin z wynikiem pozytywnym Komisja Egzaminacyjna wystawia zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Opis dalszego postępowania aby uzyskać patent opisany jest na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego pod adresem:
http://szkolenie.pya.org.pl/patenty/zeglarz_jachtowy/procedura_uzyskania_patentu.

Terminy i Ceny


Turnus Początek Koniec Akwen Cena Status
Kurs żeglarski weekendowy w Ośrodku Tresna W111.05.2024
sobota
9.06.2024
niedziela
Tresna1400.00 złZakończony


Cena kursu zawiera:
- kompleksowe szkolenie,
- udostępniony zestaw pytań egzaminacyjnych,
- możliwość pozostawienia samochodu na klubowym parkingu - bezpłatnie,
- możliwość bezpłatnego rozbicia namiotu,
- noclegi w domkach - w cenach jak dla Członka Klubu,
- WC.

Jak się zapisać?
Zapisz się!

Oficjalny serwis Yacht Klub Polski Bielsko
Copyright © Yacht Klub Polski Bielsko