|
BAZA ŻEGLARSKA "KOZIN"
|
|
W lecie 1980r. od zaprzyjaźnionych władz Rynu dowiedzieliśmy się o zlikwidowanych przed laty szkołach w Kozinie i Prażmowie, których budynki stały opuszczone i obracały się w ruinę. Po dokonanym rekonesansie uznaliśmy że Kozin bardziej odpowiada naszym potrzebom. Wprawdzie budynki były w strasznym stanie, bez wody, ogrzewania, ubikacji za to z dziurami w dachu, ale teren przyległy dawał możliwość sensownej zabudowy, a przede wszystkim było można pomosty zbudować w pogłębionym specjalnie przez nas kanale z jeziora Jagodne na jezioro Mulik w ten sposób uzyskaliśmy piękny, bezpieczny port.
Po dwu latach intensywnych robót Kozin był na tyle zaadaptowany dla naszych potrzeb, że można go było eksploatować. Było to tym ważniejsze, że w 1982 r. na wodę poszedł nasz flagowy jacht brygantyna "Smuga Cienia", a potem w kolejnych latach: Omegi, DZ-ty, Trenery, Cariny, Venuski i wiele innych jachtów zarówno klubowych jak i prywatnych członków Klubu lub innych żeglarzy z Bielska-Białej i okolic.
Nie potrafimy dzisiaj dokładnie powiedzieć ile osób przewinęło się przez Kozin, ale z obozów szkoleniowych korzystało rocznie od 100 do 400 osób, co na przestrzeni minionego czasu daje imponującą liczbę kilku tysięcy żeglarzy, którzy z Kozina poznawali uroki żeglugi na Mazurach. Obozy żeglarskie prowadzone przez nas na Mazurach cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, a młodzież która do nas trafia z reguły wraca, czasami żegluje z nami jeszcze kilka lat po zdobyciu patentu. Staramy się nie tylko uczyć żeglarstwa, ale wpajać również poszanowanie dla otaczającej nas przyrody, uczyć historii, tradycji marynistycznych, szeroko pojętej wiedzy o morzu, żeglarstwie i kulturze morza.
Dzisiejszy Kozin jest nie do poznania, stanowi dobrze zagospodarowaną bazę żeglarską, tętniącą w lecie życiem żeglarskim. Dzisiaj dysponujemy miejscami dla ok. 70 jachtów, pole namiotowe z własnym węzłem sanitarnym może przyjąć do 100 osób z namiotami i przyczepami campingowami. Uruchomiony przed kilku laty sklepik rozrósł się i dzisiaj jest nie tylko sklepem, ale pełni równolegle funkcję baru, a zadaszony taras umożliwia przyjęcie ok. 30 gości równocześnie. Wzrosła tym samym atrakcyjność naszych usług tym bardziej że na miejscu można dokonać drobnych napraw sprzętu i wyposażenie. W Kozinie zatrudnialiśmy kolejno szereg bosmanów m.in. M. Kowalski, J. Maruchacz, R. Hańderek, J. Lisecki, D. Dygoń, J. Moczydłowski, ostatnio M. Gryniewicz, która od lat gospodaruje w naszej bazie Mazurskiej.
Od 2002 roku bierzemy czynny udział w regatach Mistrzostwa Polski DZ stanowiąc w nich, dzięki posiadanym trzem jednostkom klasy DZ, najliczniejszą reprezentację Klubową. W regatach 2003 zajmujemy trzecie miejsce, tym bardziej cenne, że osiąga ją "normalna" rejsowa DZ-ta. Trochę tylko szkoda, że niektórzy zaczynają budowę DZ regatowych i tym samym kończy się zabawa, ale dzięki temu odbuduje się "populacja" DZ w Polsce.
|
|
|